Osiadanie budynku – czym może być spowodowane? Jak sprawdzić zagrożenie?
Osiadanie budynku to zjawisko naturalne, dotyczące każdej konstrukcji. Wiąże się z wywieranym przez budynek naciskiem względem podłoża, w wyniku którego zagłębia się w gruncie. W trakcie tego procesu może dojść do deformacji, odkształceń i pęknięć, które ujawniają się zwłaszcza w okolicy ścian oraz stropów. Zjawisko osiadania budynku jest uwzględniane we wszystkich projektach budowlanych realizowanych w naszej firmie. Określamy spodziewaną wartość osiadania budynku, prowadząc szczegółowe kalkulacje w oparciu o jego obciążenie oraz parametry gruntu. Dzięki temu dajemy gwarancję, że osiadanie budynku raz pęknięcia powstające w ten sposób zostaną zminimalizowane do zera.
Przyczyny osiadania budynku, pęknięć i deformacji
Najczęściej przyczyną osiadania budynku są zróżnicowane warunki w obrębie gruntu. Wymienić można m.in. obniżoną konsolidację gruntu, przemieszczanie podłoża, wysoki poziom nawodnienia gruntu, obecność w gruncie szczątków organicznych. Aby uniknąć niepożądanych pęknięć w strukturze ściany, należy unikać realizacji inwestycji budowlanych w pobliżu cieków wodnych, kanałów, terenów podmokłych lub niedawno osuszonych.
Najważniejsze symptomy osiadania budynku
Każdy właściciel lub zarządca budynku powinien odnotowywać pojawiające się pęknięcia, które stanowią główny symptom osiadania budynku. Oprócz nich warto zwrócić uwagę na:
- pojawiające się nierówności w podłożach,
- zaburzoną pracę drzwi i skrzydeł okiennych (ich odchylenie od pionu, zacinanie się),
- szczeliny powstające między ościeżnicą a skrzydłem okiennym lub drzwiowym,
- pochylenie ścian budowli w jedną stronę,
- zaburzone działanie instalacji odprowadzającej nieczystości,
- samoczynne spływanie wody na płaskich powierzchniach.
Najintensywniejszych symptomów możemy spodziewać się w pierwszych latach po wybudowaniu. Nie sposób jednak określić ile dokładnie będzie trwało osiadanie budynku, a tym samym jak długo będą pojawiać się generowane przez nie pęknięcia. W przypadku gruntów sypkich, może ono trwać zaledwie kilka-kilkanaście miesięcy. W gorszej sytuacji są właściciele budynków ulokowanych na gruntach spoistych – dla których okres ten wynosi około 5 lat, a nawet wiele dłużej.
Jak przeciwdziałać pęknięciom ścian?
Najlepsze rozwiązania można wdrożyć jeszcze na etapie projektowania i wykonywania konstrukcji. Należy przeprowadzić szczegółowe detekcje najważniejszych parametrów podłoża określając jego zdolność do przenoszenia ciężaru budynku w sposób stabilny i równomierny. Ponieważ szczególnie uciążliwe jest coroczne zjawisko zamrażania i rozmrażania gruntu, należy zagwarantować jego odpowiednią nośność, konsolidację oraz zastosować specjalne zabiegi (stabilizacji, uzupełniania, odwodnienia).
W tych zadania niezbędna będzie fachowa pomoc – kontrahenta dysponującego doświadczeniem, kwalifikacjami oraz dostępem do nowoczesnej technologii, pozwalającej na szczegółową detekcję stanu gruntu i jego systematyczne przygotowanie do prac budowlanych.