Podbijanie fundamentów – na czym polega? Jak zrobić?

podbijanie fundamentów

Fundament to nie tylko solidna podstawa domu i całej konstrukcji, ale również gwarant najlepszej stabilności na wiele kolejnych dekad zamieszkiwania. Niekiedy konieczne okazuje się wykonanie podbijania fundamentów, pozwalające na ich stabilizację, a tym samym na ograniczenie zjawiska osiadania domu. W tym artykule przybliżamy specyfikę usługi jaką jest podbijanie fundamentów. Podpowiadamy na czym polega jej wykonanie oraz w jaki sposób może zostać przeprowadzone.

Podbijanie fundamentów – ABC najważniejszych informacji

Celem wykonywania podbijania fundamentów jest wzmocnienie ich konstrukcji, poprawa nośności oraz innych parametrów budynku. Jak wiadomo, fundamenty przenoszą nacisk wywierany przez konstrukcję całego domu, który rozkładany jest równomiernie na podłożu. Jeśli fundamenty zostały nieprawidłowo wykonane, może dojść do wzmożonego osiadania domu, które ujawnia się poprzez pękanie ścian. W takim wypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się właśnie podbijanie fundamentów.

Kiedy warto zastosować podbijanie fundamentów?

Na usługę tę warto zdecydować się, gdy zauważamy wyraźne pęknięcia pokrywające ściany w okolicach stropu. Szczególnie, jeśli pęknięcia powstają w okresie kilku lat po finalizacji budowy, a po każdej próbie ukrycia (np. poprzez szpachlowanie) pojawiają się ponownie. Równie niepokojące są pęknięcia powstające w obrębie fundamentów.

Przyczyną podbijania mogą być też nieprawidłowości i problemy w strukturze gruntu. Ponadto wszelkie powodzie i zalania (spowodowane awariami wodnymi i kanalizacyjnymi) mogą mieć wpływ na stałość fundamentów.

Warto też rozważyć podbijanie fundamentów jeśli doszło do zmiany w konstrukcji domu, która mogła wpłynąć na rozkład obciążenia wywieranego na podłoże (np. zmiana wysokości pomieszczeń, przebudowa stropów, dodanie kondygnacji).

Jak wykonuje się podbijanie fundamentów?

Prace związane z podbijaniem fundamentów można wykonać na różne sposoby. Kluczowe jest ustalenie konkretnych zadań wymagających realizacji oraz kolejności ich przeprowadzenia. Nie da się wykonać wszystkich czynności od razu, ani tym bardziej przeprowadzić podkopów pod fundamentami na całej ich powierzchni, gdyż groziłoby to uszkodzeniem konstrukcji budynku.

Do etapów podbijania fundamentów zaliczamy przede wszystkim przeprowadzenie wykopów i deskowania, betonowanie, aplikację izolacji przeciw wilgoci oraz zasypanie nowo powstałych fundamentów. Prace te wykonuje się względem poszczególnych fragmentów fundamentów.

W trakcie przygotowania do prac konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych badań diagnostycznych w obrębie gruntu oraz przygotowanie specjalistycznych sprzętów. Warto zdać się na pomoc kontrahentów, którzy zagwarantują poprawną realizację na każdym etapie oraz pomogą określić optymalny moment na przeprowadzenie podbijania fundamentów. Nie każda pora roku i nie każda aura pogodowa sprzyja temu zadaniu.

Scroll to Top