Pękające mury – Naprawa

pekajace mury - naprawaWielu inwestorów skupia się na estetyce problemu pękających ścian. Tymczasem pękające mury mogą być sygnałem poważniejszych problemów strukturalnych. Dlatego naprawa pękniętych ścian nie powinna się ograniczać wyłączne do wypełnienia ewentualnych szczelin i przykrycia miejsca naprawy warstwą wykończeniową.

Naprawa pękniętych ścian powinna obejmować działania związane z analizą stanu technicznego obiektu, która to analiza stanowi punkt wyjścia dla wyboru odpowiednich technik i materiałów naprawczych. To jedyny sposób na trwałą poprawę bezpieczeństwa obiektu oraz jego walorów wizualnych.

Przyczyny pękania murów i ścian

Tam, gdzie pojawiają się pękające mury naprawa jest obowiązkowa. Zanim jednak do niej dojdzie konieczna jest identyfikacja podłoża problemu. Zrozumienie tego, skąd biorą się pęknięcia ścian jest kluczowe dla wyboru odpowiedniej metody naprawy.

Wyróżniamy kilka typów pęknięć ścian. To pęknięcia:

 • powierzchniowe – to drobne, zazwyczaj cienkie linie, które mogą pojawić się z powodu naturalnego osiadania budynku, zmian temperatury lub wilgotności,
 • strukturalne – to pęknięcia szersze i głębsze od pęknięć powierzchniowych, często pojawiają się w kluczowych punktach konstrukcyjnych budynku, takich jak nad oknami, drzwiami lub w miejscach, gdzie ściany łączą się z sufitami,
 • z powodu wilgoci – pęknięcia z wilgoci powstają w wyniku długotrwałej ekspozycji na bezpośrednie działanie wody i wilgoć, w związku z czym obserwujemy je przede wszystkim w miejscach, do których woda ma łatwy dostęp.

Dlaczego ściany pękają?

pekajace mury - naprawaŚciany pękają z różnych powodów. Do tych najczęstszych zalicza się:

 • naturalne osiadanie budynku,
 • błędy konstrukcyjne (niewłaściwy projekt lub wykonawstwo),
 • zmiany w strukturze gruntu powodowane erozją,
 • wibracje i uderzenia, których źródłem mogą być ruch drogowy lub prowadzone w pobliżu nieruchomości prace budowalne.

Pękające mury: Kiedy naprawa jest bezwzględnie konieczna?

Pękające mury to temat, którego nie należy ignorować. Jednak z niektórymi naprawami możemy się wstrzymać, np. do zaplanowanego remontu lub modernizacji obiektu. Których napraw nie powinniśmy odkładać w czasie?

O tym, że dane pęknięcia są poważne, a u ich genezy leżą jeszcze poważniejsze problemy strukturalne świadczyć może ich szerokość i głębokość, a także lokalizacja oraz zachodzące w czasie zmiany. Pęknięcia szersze niż kilka milimetrów i te, które są głębokie, mogą wymagać natychmiastowej uwagi. Podobnie jak pęknięcia w kluczowych miejscach konstrukcyjnych, takich jak łuki, narożniki budynku, czy wokół otworów drzwiowych i okiennych. Pęknięcia te mogą świadczyć o poważnych problemach, którymi będzie się trzeba zająć zanim przejdziemy do naprawy pękających ścian. Jeśli pęknięcia zwiększają się w czasie, jest to zwykle znak, że problem się pogłębia i wymaga natychmiastowej atencji.

Kompleksowa naprawa pękniętych ścian

Firma SIVEL specjalizuje się w kompleksowej naprawie budynków. Klientom oferujemy:

 • analizy stanu technicznego obiektu,
 • pomiary nośności gruntu,
 • wykonanie ekspertyz budowlanych,
 • sporządzenie projektów naprawczych,
 • kompleksowe wykonawstwo prac naprawczych.

Działamy na terenie całego kraju, naprawiając pękające mury w obiektach mieszkalnych, przemysłowych i gospodarczych. Posiadamy bogate doświadczenie w obsłudze obiektów wielkopowierzchniowych wzniesionych różnymi technologiami. Inwestorów zainteresowanych zleceniem analizy i przeprowadzeniem naprawy pękniętych ścian zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu. Współpracujemy z klientami indywidualnymi i biznesowymi.

Zapoznaj sie także z naszą ofertą naprawy pękniętych fundamentów!

Koszyk