Pęknięty fundament – Naprawa

pęknięty fundamentPęknięty fundament to poważny problem, który stwarza zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa budynku, jak i jego użytkowników. Dlatego tak ważna jest szybka i skuteczna naprawa pęknięć. Zanim jednak będziemy mogli przystąpić do naprawy, niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie problemu, a więc przyczyny pękania fundamentów.

Dlaczego fundament pęka?

Istnieje wiele przyczyn pękania fundamentów. Do tych najczęściej występujących zalicza się:

  • błędy popełnione podczas realizacji robót ziemnych i prac budowlanych – takie błędy mogą się ujawnić nawet po wielu latach,
  • erozja gruntów, na których został posadowiony budynek i spowodowane nią osłabienie fundamentów,
  • uszkodzenia mechaniczne wynikające z ekspozycji ścian fundamentowych na długotrwałe drgania spowodowane ruchem ciężkich maszyn w pobliżu obiektu,
  • korzenie drzew.

Rozpoznanie przyczyny pękania fundamentów jest kluczowe z perspektywy podejmowania odpowiednich działań naprawczych. Nierzadko naprawa fundamentów wymaga przeprowadzenia badań geotechnicznych, których celem jest ocena nośności gruntu pod obiektem.

Pęknięty fundament: Naprawa krok po kroku

W sytuacji, w której przyczyną pękania fundamentów są zmiany w gruncie lub niewłaściwe przygotowanie terenu na etapie budowy, naprawa fundamentów wymaga w pierwszej kolejności stabilizacji i wzmocnienia gruntu. W tym celu można wykorzystać iniekcje gruntowe, które polegają na wprowadzeniu specjalnych żywic i klejów do gruntu pod fundamentami lub mikropali, które wbija się w grunt pod fundamentami po to, aby przenieść obciążenie budynku na głębsze, bardziej stabilne warstwy gruntu.

W momencie, w którym grunt zostanie wzmocniony i ustabilizowany można przejść do prac związanych z bezpośrednią naprawą fundamentów. Naprawy fundamentów monolitycznych betonowych lub żelbetowych przeprowadza się przez wykonanie podłużnych wgłębień prostopadle do powstałego pęknięcia. W wykonanych żłobieniach układa się pręty, a następnie pokrywa się je zaprawą. Fundamenty prefabrykowane naprawia się w podobny sposób. W ten sposób nie można natomiast wykonać naprawy fundamentów wykonanych z bloczków fundamentowych. Pęknięty fundament z bloczków fundamentowych naprawia się przy pomocy płaskowników mocowanych do powierzchni bloczków.

Kompleksowa naprawa pękniętych fundamentów

pęknięty fundament

Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Specjalizujemy się w naprawie fundamentów w obiektach mieszkalnych, przemysłowych, handlowych i wielu innych. Działamy na terenie całego kraju, zapewniając kompleksową pomoc na każdym etapie realizowanych prac – od diagnozy, po wykonanie robót.

Klientom oferujemy:

  • przeprowadzenie analizy stanu technicznego obiektu,
  • przeprowadzenie badań geotechnicznych,
  • sporządzenie ekspertyzy budowlanej,
  • wykonanie projektu naprawczego ze wskazaniem najbardziej efektywnych metod i technik naprawy oraz materiałów naprawczych,
  • przeprowadzenie naprawy fundamentów.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą, a w razie pytań lub wątpliwości do kontaktu. Specjaliści SIVEL z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania.

Zapoznaj się z naszą ofertą podbijania fundamentów!

Koszyk