Rodzaje fundamentów – jaki wybrać fundament?

Inwestycje budowlane rozpoczynają się zazwyczaj od fundamentów. Ich najważniejszych zadaniem jest przenoszenie obciążeń wywieranych przez budynek na grunt oraz tworzenie stabilnej podstawy. W tym artykule przybliżamy najczęściej stosowane typy fundamentów oraz podpowiadamy w jakich konstrukcjach i budynkach znajdują zastosowanie.

Fundamenty pośrednie i bezpośrednie

Dwa główne typy fundamentów to pośrednie i bezpośrednie. Fundamenty pośrednie nazywane są także fundamentami głębokimi, a ich specyfika leży w wywieraniu nacisku na głębsze warstwy gruntu, a nie tylko jego powierzchnię. Dzięki temu budynki ulokowane na skarpach lub narażone na powódź pozostają stabilne. Wśród fundamentów pośrednich wyróżniamy podparte, zawieszone oraz normalne,

Tańszym od nich wariantem są fundamenty bezpośrednie, lub po prostu płytkie. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia na powierzchnię gruntu. Niekiedy konieczne okazuje się uprzednie ustabilizowanie gruntu w celu poprawy jego nośności. Ten typ fundamentów stosuje się m.in. w domach jednorodzinnych. Budowane są na przygotowanym wykopie, a do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy: ławy, stopy i płyty fundamentowe.

Fundamenty pod dom rodzinny

Ława fundamentowa jest wybierana najczęściej, z uwagi na niskie koszta oraz łatwe wykonanie. Budowana jest przede wszystkim pod ścianami, a jej obecność może uzupełniać stopa fundamentowa, wywierająca nacisk punktowo. Płyty fundamentowe stosuje się natomiast na gruntach bardziej wymagających, gdzie zapewniają równomierne rozłożenie obciążeń.

Warunki gruntowe a wybór fundamentu

Rodzaj gruntu ma wielki wpływ na wybór typu fundamentów, do czego podstawą są fachowe analizy geotechniczne. Najważniejsze parametry to: nośność, typ materiału, głębokość przemarzania, poziom wód gruntowych oraz przepływ wody opadowej. W oparciu o szczegółowe wyniki badań, wybiera się konkretne rozwiązanie.

W przypadku terenów podmokłych, zaleca się stosowanie płyt fundamentowych, gwarantujących odporność budynku na zmiany podłoża i powstające przez to deformacje. Na gruntach o dużej spoistości stosuje się fundamenty ławowe.

Głębokość fundamentów – jak należy określić?

Najczęściej głębokość, na jaką sięgają fundamenty w domach jednorodzinnych, dochodzi do 1,5 m. Na gruntach o dość niskim parametrze przemarzania, można stosować fundamenty płytsze, sięgające zaledwie 80 cm. Ostateczna wartość zależy od konkretnego regionu naszego kraju, na którym znajduje się działka pod zabudowę. Fundamenty należy posadowić poniżej poziomu przemarzania, z uwagi na zagrożenie jakie wywierają zmienne temperatury na konstrukcję.

Na koniec pragniemy podkreślić, że źle wykonane fundamenty grożą nieprawidłowym przebiegiem osiadania budynku oraz zaburzeniem integralności jego konstrukcji. W konsekwencji, mogą pojawiać się pęknięcia, dojść do zawilgocenia konstrukcji oraz dalszych uszkodzeń budynku w przyszłości.

Zapoznaj się z naszą ofertą naprawy fundamentów!

Scroll to Top